Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
Post Info TOPIC: Всеки с повече от един работодател към 31.12.2010г*., подава декларация сега


admin

Status: Offline
Posts: 1385
Date:
Всеки с повече от един работодател към 31.12.2010г*., подава декларация сега


*Освободени само тези граждани, които към 31 декември 2010 г. имат само един работодател и на които работодателя е определил и внесъл пълния размер на годишния данък до 31 януари 2011 г.


Всеки, който към 31 декември 2010 г. е имал повече от един работодател, е задължен да подаде декларация за облагане на доходите до 2 май 2011 г. Това гласят промените в Закона за данък върху доходите на физическите лица, които влязоха в сила от началото на 2010 г.

Според закона от задължението да подават декларации за облагане на доходите от предходната година са освободени само тези граждани, които 31 декември 2010 г. имат само един работодател, който е определил и внесъл пълния размер на годишния данък до 31 януари 2011 г. Това на практика означава, че ако през годината сте сменили своя работодател и новият не е изчислил и внесъл дължимия годишен данък, то вие трябва да подадете декларация за доходите. Подаването на декларацията е задължително, независимо от факта, че сте работили само по трудови правоотношения.

Същото важи и за тези физически лица, които към 31. 12. 2010 г. имат двама или повече работодатели, при които работят по трудов договор. Задължени да подават декларация за доходите са и тези, които през годината са имали един работодател, но през годината са напуснали или са били освободени от работа и към 31.12.2010 г. нямат работодател, който да определи годишния данък за доходите от трудови правоотношения.

Тази година срокът за подаване на декларациите за облагане на доходите на физическите лица от 2010 г. изтича на 2 май 2011 г. Това е така, тъй като 30 април е събота, а според правилото, когато последният ден от срока е неприсъствен, този ден не се брои и срокът изтича в първия работен ден.

Затова до 2 май трябва да се внесе и дължимият данък за довнасяне по декларациите за доходите. От НАП напомнят, че при попълване на преводни нареждания към бюджета, е необходимо да се напише точната дължима сума, кода за вид плащане (код 111213 - Данък върху доходите на физически лица - свободни професии, граждански договори, наеми и др. или за данъка от едноличните търговци 111215 Годишен и авансов данък по ЗДДФЛ на еднолични търговци), входящия номер на данъчната декларация, ЕГН, като задължително се посочва и периода, за който се отнася плащането (1. 01. 2010 - 31. 12. 2010).

Списък на кодовете за видове плащане, образци на платежни нареждания и пощенски записи за плащане към бюджета, както и номерата на банковите сметки на териториалните дирекции на НАП може да видите в рубриката Плащане .

Най-лесният и достъпен начин за плащането на данъка е по интернет. Плащането на данъци по този начин изисква наличието на дебитна карта, регистрация в една от двете електронни системи за разплащане - еPay или еBg, както и в интернет-страницата на приходната администрация.

5% отстъпка могат да ползват гражданите, които подадат своята декларация и платят дължимото към бюджета в срок до 10 февруари 2011 г. Отстъпка от 5% имат и тези, които подадат декларацията си по електронен път, подписана с електронен подпис. Ползва се само една от двете отстъпки.

Декларацията за доходите и всички нейни приложения са публикувани във формат, който позволява да бъдат попълнени електронно. Можете да изтеглите и декларация за облагане на доходите с баркод, която автоматично изчислява дали дължите или сте надвнесли данък.


източник:НАП

__________________


Member

Status: Offline
Posts: 21
Date:

3_5198/23.11.2009 г.

ЗДДФЛ, чл. 11, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 52, т. 1
КСО, чл. 4, ал. 1, т. 7
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 1

Относно: данъчно и осигурително третиране на възнагражденията по договор за управление и контрол по реда на ЗДДФЛ и КСО
Постъпило е писмено запитване относно приложението на данъчното и осигурително законодателство. Според изложеното в него от 05.12.2008 г. физическо лице е назначено за управител на Х ЕООД. Погрешно е подадена декларация за самоосигуряващото се лице, в която същото декларира, че упражнява трудова дейност като такова лице, която по-късно е анулирана. Това лице не е едноличен собственик на дружеството, а е лице, с коeто дружеството е сключило договор за управление и контрол. Във връзка с това е поставен въпроса следва ли лицето да подава декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2008 г. при положение, че реално възнаграждението му за м. декември с.г. е начислено и изплатено през м. януари 2009 г.?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ, обн. ДВ, бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 82/2009 г.) и Кодекса за социално осигуряване (КСО, обн. ДВ, бр.110/1999г., посл. изм. ДВ, бр. 42/2009г.) изразяваме следното становище:
По отношение на данъчното облагане:
Съгласно § 1, т. 26, буква з" (нова, ДВ, бр.113 от 2007 г., в сила от 1 януари 2008 г.) от допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ, за целите на данъчното облагане правоотношенията по договори за управление и контрол, включително с членовете на управителни и контролни органи на предприятия, са трудови правоотношения" по смисъла на този закон. Следователно, считано от 1 януари 2008 г., възнагражденията на изпълнителите по договори за управление и контрол подлежат на авансово и годишно облагане по реда, предвиден в ЗДДФЛ за облагането на доходите от трудови правоотношения. Фактът, че физическите лица участват в управителни и контролни органи по силата на закон, не променя данъчното третиране на придобитите от тях доходи. Това означава, че облагаемият доход и годишната данъчна основа за тези доходи, считано от 1 януари 2008 г., се определят по реда на чл. 24 и 25 от ЗДДФЛ. Съответно, при авансовото и годишното им облагане приложими са нормите на чл. 42 и чл. 49 от ЗДДФЛ, т.е. редът, предвиден за авансово и годишно облагане на доходите от трудови правоотношения. Това означава също, че за удостоверяване на удържания данък следва да се издава служебна бележка по чл. 45, ал. 1 от ЗДДФЛ, съответно придобитите от физическите лица доходи се декларират в Приложение 1 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. Срокът за подаване на декларацията е 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода (чл. 53, ал.1 от ЗДДФЛ).

С оглед разпоредбата на чл. 52, т. 1 от ЗДДФЛ не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само доходи от трудови правоотношения, когато работодателят по основното трудово правоотношение е определил годишния размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения и пълният размер на данъка за данъчната година е удържан до 31 януари на следващата година.

В конкретния случай след като възнаграждението за месец декември 2008 г. е изплатено през месец януари 2009 г., същото ще се включи в дохода при определяне годишния размер на данъка за всички придобити доходи през 2009 година. Предвид разпоредбата на чл.11, ал.1 от ЗДДФЛ, съгласно която доходът се смята за придобит на датата на плащането при плащане в брой или на датата на заверяване на сметката на получателя на дохода или получаването на чека - при безналично плащане, то за лице не е налице придобиване на облагаем доход през 2008 г. Следователно същото не е задължено да подава годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2008 г. за възнаграждението по договор за управление и контрол, сключен на 05.12.2008 г., тъй като не е придобило доходи по това правоотношение през същата данъчна година, освен ако не е получило доходи от други източници. Няма да бъде задължено да подаде годишна данъчна декларация и за 2009 г. за доходите по договор за управление и контрол, ако са изпълнени всички условия на чл. 52, т. 1 от ЗДДФЛ.
По отношение на социалното и здравно законодателство:
Съгласно чл.141, ал.7 от Търговския закон (ТЗ), отношенията между дружеството и управителя се уреждат с договор за възлагане на управлението. Според разпоредбата на чл.147, ал.1 от ТЗ едноличният собственик на капитала управлява и представлява дружеството лично или чрез определен от него управител. Ако собственикът е юридическо лице, неговият ръководител или определено от него лице управлява дружеството. Следователно управителят може да не е собственик или съдружник в дружеството. Договорът за управление няма изрична уредба извън регламента в Търговския закон, следователно за този вид договори се прилагат общите разпоредби на гражданското право, в частност на Закона за задълженията и договорите. Договорът за управление е вид граждански договор, с който се предава управлението на едно предприятие като съвкупност от права, задължения и фактически отношения, а управителят се задължава срещу определено възнаграждение да постигне определени резултати в определен срок. Договорът се сключва в писмена форма от името на дружеството чрез лице, оправомощено от общото събрание на съдружниците или от едноличния собственик.
Договорът за управление и контрол, видно от цитираните разпоредби, намира изрична уредба в ТЗ, поради което за него не могат да бъдат приложени правилата за трудовите договори, визирани в Кодекса на труда (КТ).
В Кодекса за социално осигуряване изпълнителите по договори за управление и контрол са включени в кръга на задължително осигурените за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица лица, съгласно чл.4, ал.1, т.7 от същия кодекс. Осигурителни вноски се дължат върху полученото или начислено, но неизплатено месечно брутно трудово възнаграждение, но върху не по-малко от минималния месечен осигурителен доход за календарната година по икономически дейности и групи професии и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход (чл.1, ал.5 от Наредба за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски). Минималният осигурителен доход по основните икономически дейности и квалификационни групи професии се определя със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. Осигурителните вноски за 2009 г. за сметка на осигурителя и осигуреното лице за фонд Пенсии(13 на сто) и ДЗПО (5 на сто) имат фиксиран размер (съответно 7,2 на сто/5,8 на сто и 2,8 на сто/2,2 на сто), а за фонд Общо заболяване и майчинство и Безработица са в съотношение 60/40 (чл. 6, ал. 3 и чл. 157, ал. 3 от КСО).
Здравноосигурителната вноска за лицата, работещи по договор за управление и контрол се определя по реда на чл.40, ал.1, т.1 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) и за 2009 г. е в размер на 8 на сто върху дохода, върху който се внасят вноски за държавното обществено осигуряване. Същите се разпределят между осигурител и осигурено лице в съотношение 60/40 и се внасят едновременно с осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване /чл.40, ал.1, т.1, б в от ЗЗО/.
В конкретния случай върху възнаграждението за месец декември 2008 г., начислено и изплатено в месец януари 2009 г., осигурителните вноски са станали дължими с изплащането им през месец януари. Дружеството е било длъжно да декларира същите с декларация обр. № 6 Данни за дължими вноски и данък по чл. 42 от ЗДДФЛ не по-късно от последния работен ден на месец януари на настоящата година (чл. 3, ал. 3, т. 1 от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г.).




__________________
Page 1 of 1  sorted by
 
Quick Reply

Please log in to post quick replies.

Tweet this page Post to Digg Post to Del.icio.us


Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard