13 Ноември 2008 Националната агенция по приходите (НАП) настоява за достъп до кредитните досиета и банковите сметки на дружества, когато е установено разминаване между официални отчети и декларации и документите, които се предоставят за получаване на кредит.
Това стана ясно на днешното заседание на Комисията за борба с корупцията в Народното събрание, на което бе изслушан доклад на изпълнителния директор на НАП Мария Мургина за възможните законодателни промени като част от борбата със сивата икономика.
Ръководителят на НАП предложи промени в Търговския закон и въвеждане на условие за липса на публични задължения в случаите на прехвърляне на предприятие, регистриране на едноличен търговец, учредяване на търговски дружества, както и прехвърляне на дружествени дялове.
Мургина настоя и за увеличаване на срока за издаване на удостоверения за получено уведомление от НАП при прехвърляне на предприятия, преобразуване и заличаване на фирми до 4 месеца. В момента срокът е 7-дневен. Беше поискано и да се заличават търговци, които нямат имущество и съществуват само по документи.
Друга мярка, която ще намали нерегламентираните скрити плащания, е предложението на НАП за въвеждане на ограничения за разплащанията в брой. Дали техният праг ще бъде 5000 лв. или повече, ще се реши в диалог със законодателите.
Мария Мургина препоръча законодателят да допусне и извършване на ревизии за задължения по осигурителни вноски. Както и да се разшири кръгът на доходите, подлежащи на деклариране. Сред предложенията са още деклариране на доходи от печалби от хазартни игри над 5000 лв., както и деклариране на предоставените или получени през данъчната година заеми в общ размер над 5 000 лв., с изключение на банковите кредите.
По най-горещия проблем - злоупотребите с ДДС, от НАП препоръчват да се увеличи прага на задължителната регистрация, защото съществуващият праг от 50 000 лв. не отговаря на новите икономически условия.
За претърсването и изземването Мургина заяви: "не можем да разчитаме винаги на органите на МВР, защото дознателите физически са в МВР, но функционално са подчинени за тази дейност на прокурор. Нуждаем се от бързина".
Мургина настоя тези правомощия да бъдат върнати на НАП.