Налогът ще се начислява и на частните съдебни изпълнители и нотариуси
07.12.2007 Да се облага с данък върху добавената стойност (ДДС) упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус, реши парламентът, който прие на второ четене промените в Закона за данъка добавена стойност.
Депутатите приеха и предложението на независимия депутат Елеонора Николова да бъде освободено от ДДС процесуалното представителство, с което се осъществява правото на защита на физически лица в досъдебни, съдебни, административни и арбитражни производства.
Когато е започнала данъчна ревизия на лицето, срокът за възстановяване на данъка ще бъде срокът за издаване на ревизионния акт, освен в случаите, когато лицето предостави обезпечение в пари, в държавни ценни книжа или в безусловна и неотменяема банкова гаранция със срок на действие не по-кратък от четири месеца.
ДДС ще се възстановява в 30-дневен срок от подаване на справката-декларация, когато лицето е извършило за последните 12 месеца преди текущия месец облагаеми доставки с нулева ставка и облагаеми доставки с място на изпълнение на територията на друга държава членка, по които получател е лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка, на обща стойност от 30% от стойността на извършените от него облагаеми доставки за същия период.
С измененията в Закона за ДДС се правят промени и в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Удължава се на шест месеца срокът за ревизия, когато през ревизирания период са извършени вътрешнообщностни доставки и придобивания или доставки с място на изпълнение на територията на друга държава от ЕС. Ако този срок се окаже недостатъчен, той може да бъде продължен до два месеца.
Приходната администрация ще може да отказва регистрация на лице, което не е предоставило в срок обезпечение в пари, в държавни ценни книжа или в безусловна и неотменяема банкова гаранция за срок една година и за което има данни, че един или няколко от собствениците, управителите, прокуристите, мажоритарните съдружници или акционерите му са или са били към момента на възникване на задълженията в други дружества с неуредени задължения за ДДС над 5 хил. лева, или в качеството си на физически лица дължат ДДС над 5 хил. лева, или ако срещу тях е образувано наказателно производство или са осъждани за престъпления против данъчната система.
Завишава се размерът на депозита за участие в търг с тайно и търг с явно наддаване от 10 на 20%, с което ще се осуети практиката на симулативно участие в публичната продан на длъжниково имущество.
В четвъртък депутатите отхвърлиха предложенията за намаляване на ДДС върху лекарствата, заложени в законопроектите на Ваньо Шарков от ОДС и група народни представители и на независимите депутати Лъчезар Иванов и Димитър Абаджиев.
В проекта на Шарков и група народни представители се предвиждаше 5% диференцирана ставка за лекарствените продукти и медицинските изделия, а в този на независимите Иванов и Абаджиев - диференцирана ставка от 8%.
През юли т.г. Софийският административен съд отмени указанието на директора на Национална агенция за приходите (НАП) Мария Мургина, с което бе наложено ДДС на правните услуги. Първоначално въвеждането на налога бе отменен от Конституционния съд заради процедурни нарушения, впоследствие обаче Мургина задължи служителите си да начисляват данъка на адвокатите, нотариусите и частните изпълнители.
С внесения сега проектозакон Министерският съвет заложи промени, свързани основно с определяне мястото на изпълнение на доставка на услуги по оценка, експертиза и работа върху движими вещи и на посредническите услуги.