Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
Post Info TOPIC: С плоския данък - без облекчения за нормативно признати разходи


admin

Status: Offline
Posts: 1385
Date:
С плоския данък - без облекчения за нормативно признати разходи


По думите на премиера българските пенсионери живеят в най-трудните условия в сравнение с останалите граждани и се нуждаят от специални мерки



30.07.2007
При въвеждането на единна данъчна ставка от 10% върху всички доходи от догодина ще отпаднат данъчните облекчения при нормативно признатите разходи, бе решено на правителственото заседание в резиденция Евксиноград, предаде БНР.
Сега се прилага прогресивна скала, в която най-ниските доходи до 2400 лв годишно не се облагат. За годишен доход от 2400 до 3000 лв. ставката е 20%.
За доходи между 3000 и 7200 лв. тя 120 лв. плюс 22%, а за най-високите - над 7200 лв. налогът е 1044 лв. плюс 23%. Преди изчисляването на данъка от сумата се приспадат нормативно признатите разходи.
В момента облекчението при гражданските договори е 35%, а при занаяти, които не се облагат с патент - 50%. Най-висок е процентът при авторските договори, лицензионните и селскостопанските дейности - 70%.
При въвеждането на плосък данък догодина тези облекчения ще отпаднат, тъй като всички доходи ще се облагат с данък от 10%.
След като в неделя от правителството обещаха, че пенсиите ще се увеличат с 10% от 1 октомври, сегапремиерът Сергей Станишев увери, че в рамките на една година след това ще има отново увеличение - с 20%.
Стана ясно, че 10-процентното увеличение на пенсиите ще струва над 400 млн. лв. допълнителни разходи на държавата. Обещаното облекчаване на осигурителната тежест с 3 пункта ще изисква още 100 млн. лв.

Двете мерки за увеличение на пенсиите и намаляване на осигурителната тежест са взети въз основа на изпълнението на републиканския бюджет, каза още Станишев, като подчерта, че има достатъчно ресурси, за да се изпълнят поетите обещания.
По думите на премиера българските пенсионери живеят в най-трудните условия в сравнение с останалите граждани и се нуждаят от специални мерки.

"Решението за въвеждането на плосък данък е заимствано от практиката на страните от Централна Европа. Тя показва, че въвеждането на такъв данък подпомага увеличаването на събираемостта", изтъкна министър-председателят и отбеляза, че от промяната трябва да спечелят всички българи.
"Необходимо е да бъде прекратена практиката работещите да се осигуряват на минимална заплата, като същевременно получават и други пари, на които обаче не се плащат никакви данъци.

В тази връзка правителството ще настоява бизнесът да поеме и понесе своята отговорност към българското общество. Целта е да се достигне до прозрачност на получаваните доходи и плащане на трудовите възнаграждения по ясен начин", заяви Станишев.
Той бе категоричен, че взетите решения ще бъдат одобрени от парламента, тъй като са полезни за българите.
Запитани дали са възможни промени в кабинета, лидерите на партиите от тройната коалиция отговориха, че това е напълно възможно и тяхната главна цел е да бъде изготвена актуализирана управленска програма за развитието на страната през следващите две години.
Очакванията ни са, че управляващата коалиция ще покаже ръст на предстоящите местни избори, тъй като през последните години беше направено много за развитието на общините, заяви лидерът на ДПС Ахмед Доган.

Естествено е на местните избори освен политическите формации от "Коалиция за България" партньори да ни бъдат и партиите от управляващата коалиция, каза пък Станишев.
От своя страна лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски подчерта, че подобни срещи потвърждават отличните отношения в коалицията и допринасят за още по-голямо доверие в тях.
Стабилното правителство и стабилната политика се оценяват много добре от нашите партньори в Европа, каза още Сакскобургготски.
Работата по здравната стратегия да продължи усилено до септември, за да бъдат изчистени детайлите по обсъжданите проблеми, реши още Министерският съвет на оперативното заседание съвместно с политическите ръководства на управляващата коалиция.
Стратегията трябва да бъде готова до приключването на срока, поставен за изготвянето на актуализираната управленска програма.

Общо е мнението, че функционирането на болничната помощ на реален пазарен принцип ще доведе до конкуренция в системата и подобряване на здравните услуги за населението, информира БГНЕС.
Обсъдени са въпроси, свързани с преструктурирането на болничните заведения, което от една страна предполага закриване на неефективни болнични звена и разкриване на необходими нови структури.
Дискутирани са и възможностите за приватизация в здравния сектор като се премахне съществуващият досега мораториум.
Сред обсъжданите теми бе и възможността за концесиониране на обекти и дейности, както и въвеждането на равноправни отношения на частния сектор в здравеопазването с държавния.
Участниците в заседанието са се спрели и върху темите за монопола на НЗОК, източниците на финансиране на здравната система и преговорите за сключване на националния рамков договор.

Обсъден е също и контролът на качеството на медицинската дейност и начините за остойностяване на клиничните пътеки.

източник:Нетинфо

__________________
Page 1 of 1  sorted by
 
Quick Reply

Please log in to post quick replies.

Tweet this page Post to Digg Post to Del.icio.us


Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard