02.05.2007 Сивата икономика вече не е спорадично или изолирано явление, а е обхванала повече от 80 процента от някои дейности. Реалните доходи на населението са много по-високи от официално обявените, заявиха днес от Българската стопанска камара (БСК) при стартирането на кампанията за извеждане на сивата икономика на светло "Помисли за утре - излез на светло!".
сряда, 02 май 2007 Сивата икономика вече не е спорадично или изолирано явление, а е обхванала повече от 80% от някои дейности. Реалните доходи на населението са много по-високи от официално обявените, заявиха днес от Българската стопанска камара (БСК) при стартирането на кампанията за извеждане на сивата икономика на светло "Помисли за утре - излез на светло!". Практиката по укриване на доходите най-решително се е настанила в отраслите с най-динамично развитие в последните години строителство, туризъм, търговия, финанси. В измамните схеми по укриване на доходи участват и работодателите, и работниците, и гражданите, и институциите. Общо 64 на сто от анкетираните в проучване на БСК и Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) са осигурени върху пълния размер на трудовото си възнаграждение. 18% са осигурени върху част от възнаграждението, 14% не се осигуряват, а 4% не знаят дали изобщо са осигурени. Общо 64,5% от запитаните смятат, че за неплащане на осигуровки върху пълния размер на трудовото възнаграждение трябва да се търси наказателна отговорност само от работодателите. Други 12,1% твърдят, че отговорността трябва да бъде споделена и от работника, а 6,7% не одобряват въвеждането на наказателна отговорност за неплащане на осигуровки. Над 60% от анкетираните считат, че работодателите укриват реалните доходи заради стремеж към по-голяма печалба, а 19,5 на сто смятат, че това е заради високите осигурителни вноски. 25,9% от запитаните са на мнение, че работниците и служителите укриват реалните си доходи, защото са заинтересовани трудовите им доходи да бъдат използвани незабавно, почти същия процент (25,4%) мислят, че това е заради липсата на гаранции, че внесените средства ще се използват за адекватни пенсии в бъдеще. Според 20,4 на сто причината за това се крие във високите осигурителни вноски. Изследването е проведено в периода 1-15 април 2007 г., уточнява Investor.bg. Интервюирани са 1 000 лица в 80 населени места. Сред основните източници на средства за сивата икономика се посочват неиздаване на платежни документи или фактуриране под реалната цена на стоките и услугите, занижени цени при продажба на недвижими имоти, активи, дружества, дялове, акции, занижени стойности по договори. През последните 5 години цените на недвижимите имоти у нас са се увеличили 2,64 пъти при средногодишен ръст от 21,4%. В противовес на това данъчните оценки, върху които масово се изповядват сделки, са повишени само 0,2 пъти (20%), т. е. 13 пъти по-малко. Сивият финансов поток, реализиран при тези симулативни сделки, деформира повече от драстично картината на финансовите потоци в страната, сочат резултатите от проучването.
сряда, 02 май 2007 Сивият сектор в икономиката вече действа заразително и обхваща като епидемия цялата икономика. Тя вече не е спорадично, изолирано явление, а в някои сектори е обхванала 80% от икономиката. Това заяви председателят на Българска стопанска камара Божидар Данев по време на пресконференцията, част от инициативата "Мисли за бъдещето- излез на светло", инициирана от БСК и големите наши медии. Реалните доходи са много по-високи от официално обявените. Практиката по укриване на доходите е най-сериозна в строителството, туризма, търговията и финансите, пише news.bg. По думите на Данев в укриването на доходите участват не само юридическите лица, а и работодатели, работници, граждани и институции. Сивата икономика има сериозни по размери скрити обороти - неиздаване на платежни документи, което е масово явление, фактуриране под реалната цена на стоки и услуги, рязко занижени цени при продажба на недвижими имоти, акции, аткиви, занижени стойности по договори. Цените на недвижимите имоти за последната година са се увеличили 2,45 пъти, докато данъчните оценки са повишени едва с 0,2 пъти, т.е. 13 пъти по-малко, информира още Данев. Драстично са деформирани финансовите потоци у нас, като 700 млн. лв държавата е загубила само от невнасяне на ДДС, посочи той. 3 млрд. лв. са жилищните кредити, които са нараснали 3,68 пъти, а потребителските кредити са вече за 9 млрд. лв. Може да се види, че почти няма обявени лоши кредити, а хората, които са взели кредитите, не могат да ги обслужват, според доходите, които са представили, коментира Данев. Причините за размерите на сивата икономика са високото данъчно бреме и осигурително бреме, недостатъчен контрол от страна на законодателството, липса на наказания. Средната работна заплата в държавния сектор е с 1180 лв. средногодишно по-висока от частния сектор, което е невъзможно според Данев. Един машинист не получава под 1500 лв, а най-неквалифицираният строител взима заплата 600 лв. По думите му около 1 млрд. 800 000 лв е допълнителният, недеклариран доход годишно, който ако се преразпредели само върху пенсиите, означава увеличение с 65% на пенсиите.