Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
Post Info TOPIC: Мария Мургина: Финансова полиция ще помогне да спрем измамите


admin

Status: Offline
Posts: 1385
Date:
Мария Мургина: Финансова полиция ще помогне да спрем измамите



събота, 31 март 2007
На 16 април изтича срокът за подаване на годишните данъчни декларации за доходите на хората от 2006 г. Данъчната кампания съвпадна с първите месеци на членството ни в ЕС. Как е най-добре да се подават формулярите и промени ли се събирането на данъци след членството ни в ЕС?
Отговорът е на изпълнителния директор на Националната агенция за приходи Мария Мургина в интервю за вестник Стандарт.

- Г-жо Мургина, сега е сезонът за обявяване на доходите на гражданите от 2006 г. Увеличават ли се подадените данъчни декларации, в колко от тях има искане за връщане на надвнесен данък?
- Приближаваме пика на подаване на данъчни декларации за доходите от 2006 г. Използвам възможността чрез вас да призова хората да използват алтернативните канали за подаване на декларации - по пощата с обратна разписка, по интернет или в някои пощенски станции с входящ номер, в кутиите в офисите на НАП и т. н.
През миналата година беше отчетен своеобразен рекорд на подадените декларации на физически лица заради въведеното за първи път семейно подоходно облагане. През 2007 г. очакваме броят да бъде долу-горе същия. Към края на февруари в офисите на НАП са приети около 232 хил. декларации, а близо половината от тях (111 687) са с искане за ползване на данъчно облекчение за деца. Тази година само през февруари имаме подадени 245 декларации по интернет. Миналата година общо за цялата кампания до 15 април в мрежата бяха пуснати около 200 декларации. В края на 2006 г. се появи тенденция за подаване на декларации с искане за възстановяване на суми заради дарения, направени през минали години. Тепърва предстои да бъдат направени анализи, включително за щетите за бюджета. Категорично искам да подчертая, че ще наказваме злоупотребите с данъчни облекчения за дарение ще бъдат санкционирани.

- Успявате ли да обработите в срок декларациите и да върнете надвнесения данък?
- Служителите на администрацията правят всичко възможно обработването на декларациите да става най-бързо и след необходимите проверки да възстановят сумите в законовия срок. Засега не изпитваме трудности, но все още не е дошъл най-натовареният момент от данъчната кампания.

- Какви са резултатите от данъчната кампания през 2006 г.?
- Под необлагаемия минимум от 1560 лв. през 2005 г. доходи са декларирали 312 844 души. 46 582 са подали декларации с данъчна основа за облагане от 1560 до 1800 лв. Данъчна основа на следващия ред от скалата за облагане (от 1800 до 3000 лв.) през миналата година са декларирали 153 499 физически лица. Над 7200 лв. данъчна основа са декларирали 107 876 души. Общата данъчна основа за облагане от всички подадени декларации за доходите на физическите лица през 2006 г. е 3,862 млрд. лв. Общата сума, обявена в декларациите за довнасяне в хазната, е в размер на 156,5 млн. лв.

- Какви са първите резултати при събиране на данъците след влизането ни в ЕС?
- През първите два месеца на 2007 г. приходите от НАП в бюджета са в размер на 1,230 млрд. лв. От тях данъчните са 590 млн. лв., а от НОИ и НЗОК са 623,5 млн. лв. Все още е рано да се правят генерални изводи, но
за корпоративните данъци има тенденция на увеличение
на постъпленията, въпреки намалената ставка на 10%.

- На какво се дължат намалените приходи от ДДС? Има ли нови схеми за източване на данъка?
- Много се говори напоследък за намалените приходи от ДДС през първите два месеца на 2007 г. Аз обаче искам да подчертая, че то не е изненада и дори е по-малко от това, което очаквахме. Както знаете, още в средата на 2006 г. бяха правени прогнози, че след влизането в ЕС, приходите от този данък ще намалеят. Като цяло нетното намаление на приходите от ДДС през първите два месеца на годината се дължи на няколко фактора, които не са постоянни. Едната причина е еднократното забавяне на паричния поток от ДДС в резултат от въвеждането на режима на вътреобщностно придобиване (ВОП) в рамките на ЕС. Това води до едномесечно закъснение в сравнение с режима на вноса, т. е. януарските ВОП ще се декларират през февруари. Другият фактор е закъснението при реализиране на стоките и съответно при внасяне на данъка. ДДС върху ВОП се дължи през месеца, следващ месеца на реализация на стоките.
По въпроса за новите схеми за източване на ДДС мога да кажа, че всички видове измами са ни добре известни. Още преди присъединяването на страната ни към ЕС направихме подробен анализ на тази тема. Това, което съществува при нас, го има и в останалите страни от ЕС. Разликата между съществуващите досега и очакваните измами е участието на лица от няколко страни на ЕС.

- Имате ли проблеми с краткия срок за връщане на ДДС? Данъчните ревизии са със срок до 3 месеца, а отговорите на запитвания до страни от ЕС се бавят дори повече.
- С последните промени в Данъчноосигурителния процесуален кодекс от края на 2006 г. беше дадена възможност в изключително редки случаи срокът на ревизията да бъде удължен до три години със заповед на изпълнителния директор на НАП. Въпреки това служителите на агенцията се стремят бързо и качествено да осъществяват проверките и да не бавят възстановяването на ДДС. Нещо повече. С цел противодействие на данъчните измами при краткия срок за възстановяване и присъединяването ни към ЕС бяха предприети конкретни мерки. На първо място това е внедряването на една от най-модерните системи в Европа за автоматизиран обмен на ДДС информация - системата VIES. Тази система дава възможност на НАП да събира и обменя данни с останалите страни от ЕС. Това позволява идентифицирането на лица, недекларирали, декларирали в непълен размер или неправомерно декларирали сделките в рамките на ЕС. Освен това има процедури за сътрудничество с другите страни от ЕС за обмен на детайлна информация, извършване на многостранни ревизии и т. н.
Създадохме система за предрегистрационен контрол при регистрация по ЗДДС, включващ събиране на информация за фирмите и оценка на риска. В процес на разработване е и система за контрол на рисковите лица още в първите месеци след тяхната регистрация.

- Необходимо ли е създаването на финансова полиция?
- Създаването на служба за фискални разследвания е необходимо. Аз отстоявам мнението, че тя ще ни помогне да се справим с данъчните измами, особено след влизането на страната ни в ЕС. Но НАП отговаря за прилагане на данъчното и осигурителното законодателство, а не за неговото изготвяне. Затова дали ще има служба за фискални разследвания, какви ще са нейните правомощия и евентуално кога ще стане възможно - това зависи от политическата воля.

- От БСК поискаха амнистия на данъчни и осигурителни задължения. Удачно ли е това?
- Аз не мога да дам отговор на въпроса. Мога само да изкажа личното си мнение като експерт. Според мен амнистията на данъчни и осигурителни задължения не е препоръчителна. Най-малкото, защото е некоректно спрямо останалите добросъвестни платци, които си плащат редовно задълженията си към бюджета. Още повече че от няколко години насам политиката е в посока на намаляване на пряката данъчноосигурителна тежест и създаване на достатъчно добри условия за правене на бизнес в страната.

- Стартира ли изцяло новият софтуер на НАП? Какви нови услуги през интернет ще предоставите на гражданите?
- Изграждането на софтуера за управление на приходите (СУП) е много мащабен проект и информационната система ще бъде внедрена на два етапа. Първият обхваща внедряването на основната функционалност на СУП. Тя включва модулите на системата, свързани с регистрация, сигурност, обработка на декларации и плащания, данъчноосигурителна сметка и функционалност, свързана с обслужване на клиентите на НАП. Останалите модули за ревизии, принудително събиране и обжалване ще бъдат готови и внедрени през 2007 г. За да не са застрашени приходите в бюджета, за счетоводните модули се използват паралелно и старите системи.
И тази година приоритет в работата на НАП ще бъде подобряване на качеството на обслужване на гражданите и фирмите чрез предоставяне на нови услуги и подобряване организацията на работата ни. Ще осигурим достъп по интернет до личната данъчноосигурителна сметка. Така клиентите ще могат сами да проверяват задълженията си.
Чрез въвеждането на пълната функционалност на информационната система ще постигнем по-висока ефективност и обмен на служебна информация, без да я изискваме от гражданите и фирмите. Това ще им спести време и разходи. Планираме да развием допълнителни електронни услуги и да въведем електронен обмен на информация с други институции. Планираме съвсем скоро да стартира още една електронна услуга за нашите клиенти - подаване на искане за издаване на документи по електронен път.

източник:Икономически портал на регион Стара Загора

__________________
Page 1 of 1  sorted by
 
Quick Reply

Please log in to post quick replies.

Tweet this page Post to Digg Post to Del.icio.us


Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard