Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
Post Info TOPIC: Бизнесът настоява за авансово плащане при електронната търговия


admin

Status: Offline
Posts: 1385
Date:
Бизнесът настоява за авансово плащане при електронната търговия


четвъртък, 01 март 2007
Основна пречка за развитието на електронната търговия у нас е забраната за авансово плащане, заявиха вчера от новоучредената Българска асоциация за електронна търговия.
Тя възниква, след като с промените в Закона за защита на потребителите миналото лято бе въведен чл. 53.
Според него търговецът на стоки и услуги от разстояние няма право да иска или приема авансово плащане, преди да изтече 7-дневният срок, в който клиентът може да се откаже от договора, пише 24 часа. Тази разпоредба е абсурдна, подобна не съществува никъде в чужбина и трябва да бъде премахната. Тя въвежда свръхзащита на потребителите срещу недобросъвестни търговци, които трябва да търсят парите си след 7 дни, без преди това да имат право да поискат личните данни от клиентите, възмущават се търговците.
От Конфедерацията на работодателите и индустриалците (КРИБ) са установили, че този текст противоречи на директива 97/7/ ЕО на Европейския парламент и на Съвета за закрила на потребителите при дистанционни договори. В нея такова изискване няма. Потребителите плащат стоката, а ако се откажат, търговците им връщат парите до 30 дни.
"Не възразяваме срещу правото да може да се върне стоката, но никъде по света не се продава безплатно. Нарушават се правата на българските търговци. За тях има забрана да търгуват, а за всички останали, които са от ЕС - не", обясни изпълнителния директор на КРИБ Евгений Иванов. След сигнала от конфедерацията в икономическото министерство е създадена работна група за промяна на закона. С поправките клиентът пак ще има право да върне стоката, а търговецът - да възстанови парите. Ако промяната не се случи обаче, от бизнеса предупреждават, че може да сезират и Европейската комисия.
Законът за защита на потребителите предвижда санкция между 100 и 10 хил. лв. за нарушаване на забра-ната. През последните месеци Комисията за защита на потребителите многократно налагала такива глоби. "Стига се до масово затваряне на магазини", каза Евгений Иванов.
Получава се парадоксална ситуация, при която търговците предоставят за седмица безплатни услуги, а след изтичането на срока клиентите могат да се откажат от тях, без да платят нищо за ползването им. "Обект на електронна търговия са например книгите. За 7 дни те могат да се прочетат и върнат", допуска директорът на КРИБ.
Сключването на сделки в интернет иначе е регламентирано у нас от Закона за електронната търговия. Той е приет от парламента на 9 юни миналата година и е обнародван две седмици по-късно. Законът забранява изпращането на рекламни съобщения без изричното съгласие на потребителите. Глобата за непоискано съобщение е до 1500 лв.
Според закона изискванията към търговеца, който извършва електронните доставки, се определят от съответната държава от ЕС, където той извършва дейност.

източник: Икономически портал на регион Стара Загора

__________________
Page 1 of 1  sorted by
 
Quick Reply

Please log in to post quick replies.

Tweet this page Post to Digg Post to Del.icio.us


Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard